Niska cena za wypoczynek na wsi nie usprawiedliwia brudu
Rolnik, który wynajmuje pokoje w prowadzonym przez siebie gospodarstwie agroturystycznym świadczy usługi hotelarskie. Jego mieszkanie podlega kontroli sanitarnej i musi spełniać wymagania.
Sprawa dotyczyła nakazu doprowadzenia do odpowiedniego stanu sanitarno-technicznego nałożonego na świadczącego usługi agroturystyczne.
Uchybienia sanitarne
Problemy właściciela gospodarstwa agroturystycznego zaczęły się w lipcu 2015 r. po wizycie kontrolerów z inspekcji sanitarnej. Okazało się, że zjawili się tam w celu sprawdzenia zasadności wniosku o podjęcie interwencji w zakresie stanu sanitarno-technicznego pomieszczeń, przeznaczonych dla gości. W trakcie kontroli stwierdzono uchybienia sanitarno-techniczne, w tym zniszczoną obudowę kabin natryskowych oraz zniszczoną powierzchnię nóg stołów i krzeseł, ustawionych na tarasie.
Urzędnicy uznali, że zaniedbania te uniemożliwiają utrzymanie należytej czystości w pomieszczeniach obiektu i stanowią naruszenie art. 22 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W konsekwencji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał decyzję nakazującą doprowadzenie ich do odpowiedniego stanu do końca roku.
Skontrolowany nie godził się z decyzją. Przede wszystkim zarzucił, że pracownicy inspekcji nie mieli prawa wstępu do prywatnego mieszkania, skoro nie było podejrzenia ani stwierdzenia choroby zakaźnej. Ponadto kontrolę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta